Психологічна адаптація

Соціально – психологічна адаптація
учнів – першокурсників
у КЗ КОР «Васильківський профліцей»

Вступ до ліцею для більшості першокурсників – новий період у житті, і одночасно, він є таким кроком, який вимагає активного пристосування конкретних до умов. В контексті цілей навчання соціальна та психологічна адаптація першокурсника означає здатність відповідати вимогам і нормам закладу, а також розвиватися в новому для себе середовищі, реалізовувати свої здібності та потреби, не вступаючи з цим середовищем у протиріччя.

Однією з найважливіших передумов успішної навчальної діяльності учнів першого курсу є їх своєчасна адаптація до процесу навчання, що розглядається як початковий етап включення їх в професійне співтовариство. Перший курс може стати точкою опори для учнів, а може привести до деформацій в поведінці, спілкуванні та навчанні. Саме на першому році навчання формується ставлення особистості до майбутньої професійної діяльності, продовжується «активний пошук себе». Від успішності адаптації часто залежить подальший хід професійного життя ліцеїста.

Учні, які вступили на перший курс КЗ КОР «Васильківський профліцей», здебільшого відчувають піднесення, радість, емоційний підйом, зростає власна самооцінка. Але значна їх частина уже через кілька тижнів відчуває дискомфорт, основною причиною якого є труднощі адаптації в умовах навчального закладу.

До змісту процесу адаптації першокурсників належать: формування свого ставлення до професії, засвоєння нових навчальних форм, оцінок, способів і прийомів самостійної роботи, недостатня психологічна підготовка.

З першого дня навчання учень знайомиться з групою, де зібрані колишні школярі з різними характерами, амбіціями, мотивами, самооцінкою.

Протягом місяця у Васильківському професійному ліцеї були реалізовані заходи щодо адаптації учнів – першокурсників, а саме: визначення лідерів у групах, написання творів – мініатюр на тему: «Чому я обрав свою професію», анкетування, проведення тренінгів по адаптації: «Будьмо знайомі!», «Емоційне розвантаження», тестування щодо соціально – психологічної адаптації.

За результатами методики «Лідер» високі показники персональних психологічних якостей, які необхідні лідеру мають: Алєєксєєв Ілля, випускник Калинівська ЗОШ I-III ступенів № 1, Андросенко Максим, випускник Великовільшанської ЗОШ I-III ступенів, Мельчарик Віталій, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 6, Пінязюк Євгеній, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 2, (електрозварники ручного зварювання); Багатеренко Петро, випускник Яцьківського навчально – виховного комплексу «ЗОШ I-III ступенів – ДНЗ», Гавриленко Руслан, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 9, Гербут Вадим, випускник Пшеничненського навчально-виховного комплексу «ЗОШ I-III ступенів – дошкільний навчальний заклад», Зоренко Дмитро, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 6, Косар Давид, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 3, Одосій Володимир, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 2, Радько Євгеній, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 1, Селих Євген, випускник Великобугаївської ЗОШ I-II ступенів, (муляри, штукатури); Василюк Аміна, випускниця Мотовилівськослобідської ЗОШ I-III ступенів Фастівського району, Голодна Ілона, випускниця Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 6, Костіна Ольга, випускниця Данилівської ЗОШ I-III ступенів, Літвінов Микола, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 9, Маслова Любов, випускниця Великоснітинської ЗОШ I-III ступенів Фастівського району, Стінкова Анастасія, випускниця Гатнянської ЗОШ I-III ступенів Києво – Святошинського району, Ясько Євгеній, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 1 (кухарі, офіціанти).

Низькі показники лідерства в інших учнів перш за все пов’язані з новим оточуючим середовищем. Учні, можливо не встигли проявити себе через страх, тривожність. В ході проведення тренінгових занять щодо адаптації першокурсників, ми виявили учнів, які відкрилися і побороли певну невпевненість. Найактивнішими виявилися: Моргун Олександр, випускник Яцьківського навчально – виховного комплексу «ЗОШ I-III ступенів – ДНЗ», Шпилевий Олександр, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 3, Устич Ярослав, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 6, (муляри, штукатури), Савченко Денис, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів № 2, Набухотній Едуард, випускник Васильківської ЗОШ I-III ступенів №6 (електрозварники ручного зварювання), Якименко Ольга, випускниця Кодаківської ЗОШ I-III ступенів Васильківського району, Поліщук Іван, випускник Глевахівської ЗОШ I-III ступенів Васильківського району (кухарі, офіціанти).

За результатами анкетування було виявлено, що у всіх учнів хороші відносини з кураторами групи, викладачами. Деяких турбує власна низька мотивація до навчання. Але всі задоволенні, що обрали саме цей ліцей.

Найбільш адаптованою серед першокурсників виявилися група будівельників.

Аналізуючи твори – мініатюри, які написали учні про свою професію, можна сказати, що ніхто не жалкує про свій професійний вибір. Кожен аргументує по своєму. Є учні, які пішли навчатися на дану професію у зв’язку з тим, що батьки займаються цією справою, хтось – через цікавість. Але більшість учнів обрали свій фах через його актуальність на ринку праці.

Діти поступово адаптуються до ліцейного життя, з перших днів навчання знайшли спільну мову та інтереси з одногрупниками, викладачами, майстрами виробничого навчання.

Для швидкої адаптації рекомендую учням: брати участь в загальноліцейних заходах, допомагати та підтримувати один одного, систематично відвідувати заняття.

Рекомендації батькам для покращення проходження процесу адаптації першокурсників ліцею:

1. Ознайомтеся з умовами навчання та проживання Ваших дітей.
2. Цікавтеся справами Вашої дитини від самої дитини та від класного керівника.
3. Встановіть тісний контакт з класним керівником та майстром виробничого навчання, вихователем гуртожитку, обміняйтесь номерами телефонів.
4. Обговорюйте питання навчання, нових вподобань. Дайте своїй дитині відчути Вашу підтримку та бажання допомогти у будь-якій ситуації.
5. Дізнайтеся імена нових друзів Вашої дитини та (про всяк випадок) дізнайтесь номери їхніх телефонів.
6. Обов’язково відвідуйте батьківські збори, там Ви зможете отримати об’єктивну інформацію про навчально-виховний процес Вашої дитини.
7. Будьте уважні до емоційного стану та поведінки Вашої дитини. Якщо Вас щось насторожує – обов’язково обговоріть це з дитиною, класним керівником, практичним психологом або соціальним педагогом.
8. Будьте впевнені в успіхах Вашої дитини. Процес адаптації буде проходити швидше, якщо в цей період поруч будуть ТУРБОТЛИВІ БАТЬКИ!

Рекомендації педагогам для успішного проходження процесу адаптації:
постійно проводити роботу з соціальної адаптації підлітків, що спрямована на виховання творчої особистості, впевненої у власних силах, здатної до адекватної самооцінки. Ця робота включає в себе:
1. Виховання емоційної культури підлітків.
2. Робота з переорієнтації з норм поведінки і цінностей, характерних для дітей, на норми і цінності дорослих.
3. Створення позитивного психологічного клімату в колективі.
4. Застосовування методів виховної роботи, які відволікають увагу учнів від масової інформації, яка розтліває свідомість та особистість, сприяє цинічному ставленню до злочинів, виховують людяність, духовність, здатність співпереживати.

Останні новини

Відкритий урок з фізичного виховання

17.04.2019
У сучасному житті все більше використання занять фізичними вправами спрямовано не на досягнення високих результатів, а на підвищення їх оздоровчого впливу на молодь. Для вирішення такої глобальної проблеми найбільш ефективними засобами є, перш за все, спортивні ігри. 17 квітня 2019 року у КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей» викладач фізичного виховання Бондар Анатолій Сергійович провів відкритий урок для учнів гр. 25. Тема уроку: «Вправи на вдосконалення фізичних якостей, спрямованих на всебічний і гармонійний фізичний розвиток особистості». Вступна частина уроку включала різні види вправ, які були спрямовані на підготовку організму до навантажень. Учасники виконували стройові та організовуючі вправи, різновиди бігу та ходьби, вправи на місці і в русі, вправи з гирями, на гімнастичних матах, із скакалкою та обручем, на гімнастичних перекладинах. Під час уроку учні вправно виконували завдання викладача, працюючи в групах, що активізовувало їх командний дух та сприяло здоровій конкуренції між командами. Важливо, що викладач особистим прикладом надихав ліцеїстів на успішне виконання вправ. Урок пройшов на високому методичному рівні.