150 років від Дня народження Михайла Грушевського.

«Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою.» М.Грушевський

29 вересня 2016 року КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей» святкував з усім світом 150 років від Дня народження великого українського діяча, історика, соціолога і літературознавця Михайла Грушевського.

Метою всіх проведених в цей день заходів було: актуалізувати інформацію про життєвий шлях Михайла Грушевського з акцентами на його державотворчій, політичній, громадській, науковій діяльності та її ролі для розбудови української держави, сприяти актуалізації громадянських почуттів, соціально активної позиції молодих громадян України.

Заходи розпочалися з ретро-стіннівок, які розповідали про життя, діяльність, праці М.Грушевського, містили документи та цитати відомих діячів України.

В усіх групах в цей день були проведені тематичні уроки присвячені історичній ролі громадсько-політичної та наукової діяльності Михайла Грушевського в українському державотворенні й науці.

Учні переглянули фільм «Михайло Грушевський – історик і будівничий нації». По закінченню перегляду кожен бажаючий зробив свої висновки стосовно постаті Грушевського в історії державотворення України.

В бібліотеці ліцею діяла книжкова виставка «Фундатор відродження Української держави», а також були проведені художні конкурси та наукові читання, присвячені популяризації наукової, державної та історико-культурної спадщини Михайла Грушевського

В результаті конкурсу перше місце отримав учень 32 групи Крюков Богдан, який змістовно зробив повний аналіз діяльності М.Грушевського, висвітлив його здобутки і прорахунки як політичного діяча, історика та соціолога; та виконав портрет великого українського революційного лідера.

Всі ці насичені заходи досягли своєї мети. Цей день став не просто святковим на честь народження великого Українця, а і виховним для майбутнього патріотичного покоління. Адже, Михайло Грушевський – це вчений світового рівня, творча спадщина якого вражає своїм тематичним діапазоном, енциклопедичністю, універсальністю.

ДОДАТОК

Робота учня 32 групи Крюкова Богдана

«Михайло Сергійович Грушевський – видатний український історичний та політичний діяч, також визначний вчений, соціолог, державний і громадський діяч, голова Української Центральної Ради. Його творчість, як історичного діяча, плідно вплинула на сучасну історіографію України. Він є світилом української нації, завдяки його працям ми маємо можливість досконало вивчати історію нашої батьківщини, звідки з’явився наш народ і де його коріння.

Саме в своїй праці “Історія України-Руси” він описав не тільки походження нашого українського народу, але й походження російського та білоруського народів, звичайно хоч він вивів теорію спільної батьківщини, але при цьому наголошував, що українці це окрема нація, котра боролась за свою державність і незалежність окремо від так званих великоросів – Так, ми стара Київська Русь, але ми разом з тим український народ, осібний народ, зі своєю мовою, історією, письменством і культурою. Ви – великороси теж признаєтесь до нашої Київської Русі від котрої пішла ваша освіта й культура і ми того історичного зв’язку не заперечуємо, але ми зовсім осібно від вас пережили нашу українську добу, яка наклала свою останню печать на наше життя, відродження 16віку – козаччина, великі народні повстання 17віку, розвій українського народовладдя та козацького демократизму. Ми пройшли свою путь великою боротьбою за волю і рівність, котрої не знали інші народи руські. Тоді ми остаточно сформувалися в український народ, а теперішні події закінчують його перетворення в українську націю.

М. Грушевський писав історію всупереч всім імперським амбіціям царської Росії, та Австро-Угорщини, за що став їх непримиренним ворогом та символом української боротьби за незалежність.

Народився Михайло Грушевський 29 вересня 1866 року в місті Холмі (нині Польща). В той час батько його був учителем греко-уніатської гімназії, і проживав у будинку духовної семінарії. У 1870 році родина Грушевських переїхала на Північний Кавказ, куди батько Михайла одержав призначення на посаду інспектора, а потім — і директора народних шкіл. Тут, на чужині, наш великий історик прожив свої дитячі роки. Здобувши домашню початкову освіту, у 1880 році Михайло був зарахований до третього класу Тифліської гімназії.

Навчався він легко, встигав з усіх предметів, але найбільше приваблювали його українська історія і література. Закінчивши Тіфліську гімназію в 1885 р., він вступив на історико-філологічний факультет Київського університету Святого Володимира, де навчався у професора Володимира Антоновича. Під його керівництвом були підготовлені роботи про південноруські замки першої половини XVI ст. та «Історія Київської землі від смерті Ярослава до кінця XIV століття», яка була удостоєна золотої медалі. Після захисту М. Грушевським у 1894 р. магістерської дисертації В. Антонович порекомендував його на посаду професора нещодавно створеної кафедри історії у Львівському університеті.

Михайло Грушевський, як вчений і теоретик-аналітик, намагався зрозуміти проблему українського державотворення – за умов браку національної свідомості, нерозвиненої соціальної структурованості суспільства всі свої надії М. Грушевський покладав на “народну Україну”, на “громадянську солідарність” як рису, притаманну українському народові. Грушевський був прихильником “середньої політичної платформи”, яка б об’єднала людність України без різниці верств і народностей, захисником принципів соціальної єдності та гармонії на демократичних засадах, прагнув довести можливість побудови “держави-громади” на ґрунті солідаризування соціальної спільноти. Ці положення мали лягти в основу нового громадянського суспільства України.

Ми бачимо, що М. Грушевський також був ідеологом нового політичного устрою, нової української ідеї, всі ці думки які складалися в певну ідеологію базувалися саме на українському менталітеті та свідомості, адже Грушевський був також соціологом і намагався зрозуміти, чого бажає кожний українець і тому підбирав програмові засади саме для українців, він ретельно розглядав кожне питання з цього приводу. На мою думку, це була велика самовідданість і любов до свого народу. На жаль, теоретика і розробка різних схем суспільного життя українців, не підготувала Грушевського до практичного підходу в політиці та державотворенні, як політик він потерпів невдачу, на справі він займався більше культурницькою та мовною діяльністю. Хоч він і розробив на його думку ідею про Росію, як федерацію та входження України, як автономної республіки зі своїми правами, зі своєю мовою та культурою, але напевно прорахунок був в тому, що він не очікував більшовицького перевороту в Росії, та не звернув уваги на те, що російський народ та влада завжди мали імперські амбіції й бажання контролювати інші заселені території.

Якщо розглядати його політичну діяльність з цього боку, то тоді кажучи про 1 Універсал проголошений ЦР на чолі з Грушевським не можна вважати, що це було свого роду боягузтво з приводу незалежності України, він гадав, що Росія піде на компроміс, але Тимчасовий уряд не розділяв його поглядів, це також видно в тому що вони відразу стали незадоволені засадами 1 Універсалу й тоді Грушевський пішов на поступки, що до 4 Універсалу, то він з ЦР були вимушені його проголосити, так як вже більшовицька Москва почала наступ на терени України, таким чином він хотів показати всьому світові, що Україна стала незалежною, але знову ж таки це була формальність.

Грушевський не займався першочерговими клопотами нової молодої держави, такими як створення боєздатної армії для захисту кордонів, та розвитком економіки – це на той час були необхідні та невід’ємні складові держави.

Взагалі М. Грушевський – досить таки неоднозначна особа в українській історії; і в нього також, як і в будь кого, є свої недоліки та переваги, справа в тому, що він був перш за все вченим і більше цікавився наукою, ніж політикою і на цьому саме треба акцентувати увагу перш ніж вказувати на його якісь прорахунки, тим паче, що його обрали головою Центральної Ради без його присутності. Після того як більшовики захопили Київ, а через декілька місяців війська Кайзерівської Німеччини допомогли звільнити Київ від московських окупантів та відновити владу ЦР, навіть після того відновлений уряд себе на жаль не виправдав. якщо не мали своєї армії для захисту, то можна було забезпечити всім необхідним союзну армію, але в країні на той час вже був безлад, хаос, анархія і невдоволення людей. Грушевський зневірився в своїх силах… Та кінцевою добиваючою подією став переворот генерала П. Скоропадського. Звичайно також не було світової підтримки, країни Антанти не визнавали Україну, як державу. Можна звичайно вважати прорахунком Грушевського, що він не створив надійний захист України, але я можу заявити, що він в чомусь випереджав свій час, він хотів все вирішити демократичним та цивілізованим методом, тоді як Європа, в той час, ще вирішувала питання скоріше “варварськими методами”, ніж цивілізованими, я маю на увазі 1 Світову війну і в цей жахливий період Грушевський до останнього сподівався на світову підтримку та мирний спосіб вирішення питань щодо України, але світ тоді був жорстоким.

Українці за свою державу заплатили високу ціну. Після всіх революційних подій та коли в Україні вже остаточно закріпилася радянська влада, Грушевський повертається з-за кордону на рідну йому до болі Батьківщину, аби доробити свої історичні праці, хоч радянська влада його запросила та пообіцяла певні привілеї все одно він розумів що їде до свого ідеологічного ворога прямо в руки, але напевно настільки в нього було патріотичне почуття до свого народу, котре ще плекалось з самого дитинства, що він вже не боявся нічого. На протязі 10 років Грушевський спокійно писав свої праці, але незабаром всі його роботи радянські спецслужби конфіскували, його ж заарештували. 1934р. він важко захворів та потрапляє до лікарні де йому провели 3 операції, але вони його не врятували. Помер М. Грушевський 25листопада 1934р. та похований в Києві на Байковому кладовищі.

Моя думка така: М. Грушевський дуже велична людина в українській історії, він був істориком і він творив історію української нації, всі його переваги та недоліки ми українці повинні враховувати і піднявши гордо наший жовто-блакитний прапор повинні далі будувати нашу з вами українську Державу!»

Останні новини

Тиждень безпеки дорожнього руху

10.05.2019
З кожним роком зростає інтенсивність автомобільного руху на дорогах нашого міста. А це, в свою чергу, підвищує відповідальність усіх учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, пасажирів. Тому великого значення набувають знання правил дорожнього руху та їх дотримання. Учні КНЗ  КОР «Васильківський професійний ліцей»  з 06 по 10 травня 2019 року долучилися до проведення Тижня  безпеки дорожнього руху та взяли участь у різноманітних  пізнавальних заходах: урок – гра «Дорожні знаки та їх значення»;єдиний урок  «Безпека на дорозі – безпека життя»;зустріч із представниками патрульної поліції;практичне заняття з медичним працівником на тему «Надання першої до медичної допомоги при ДТП». Усі проведені заходи були спрямовані на розширення поняття учнів  про правила безпечної поведінки на вулицях і дорогах, на розвиток уваги підлітків, уміння переходити дорогу, правильно ходити по тротуарах у різну погоду; виховували бажання бути в безпеці на дорогах. На завершення тижня  до ліцею завітали з профілактичною бесідою представники  поліції, які нагадали здобувачам освіти про те, що нехтування як водіями, так і пішоходами Правил дорожнього руху призводить до травмування та загибелі людей. Тиждень безпеки дорожнього руху у ліцеї – це сім днів масштабних та інформативних заходів, спрямованих на підвищення обізнаності та усвідомлення кожним найгостріших проблем безпеки дорожнього руху. Будьте обачні!

Заходи до Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

08.05.2019
І живуть у пам’яті народу Його вірні дочки і сини, Ті, що не вернулися з походів Грізної, великої війни. Їх життя, їх помисли високі, Котрим не судилось розцвісти, Закликають мир ясний і спокій, Як зіницю ока, берегти.    В. Симоненко З метою гідного вшанування подвигу переможців нацизму у Другій світовій війні, ветеранів війни, учасників українського визвольного руху, жертв нацистських переслідувань, увічнення пам’яті загиблих у Другій світовій війні, а також    утвердження    патріотизму та національної    гідності   8-9 травня 2019 року у КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей» пройшли  заходи: святкове оформлення фойє ліцею та показ відеороликів;організовано виставку документальних матеріалів часів Другої світової війни, на якій представлені спогади учасників бойових дій, художні твори про події Великої Вітчизняної війни;групою учнів здійснено покладання квітів до меморіального пам’ятника невідомому солдату;08 травня у групах відбулися тематичні уроки – спогади «День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні». Викладач історії Журавкова О.О. ставила за мету уроку переосмислення подій Другої світової війни, руйнування історичних міфів, рівному вшануванні пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкресленні солідарності та бойового братерства усіх держав та народів. Урок пройшов у формі діалогу щодо складних сторінок нашої історії;зустрічі  з дітьми війни та ветеранами «Ми вдячні Вам за мирне небо». Сьогодні ми схиляємо голови перед пам’яттю тих, хто загинув на полях битв і в таборах смерті, в містах і селах. Всі ми в неоплатному боргу перед полеглими у запеклій боротьбі за свободу і гідність людини. Віддаємо данину глибокої поваги ветеранам Другої світової війни.