150 років від Дня народження Михайла Грушевського.

«Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою.» М.Грушевський

29 вересня 2016 року КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей» святкував з усім світом 150 років від Дня народження великого українського діяча, історика, соціолога і літературознавця Михайла Грушевського.

Метою всіх проведених в цей день заходів було: актуалізувати інформацію про життєвий шлях Михайла Грушевського з акцентами на його державотворчій, політичній, громадській, науковій діяльності та її ролі для розбудови української держави, сприяти актуалізації громадянських почуттів, соціально активної позиції молодих громадян України.

Заходи розпочалися з ретро-стіннівок, які розповідали про життя, діяльність, праці М.Грушевського, містили документи та цитати відомих діячів України.

В усіх групах в цей день були проведені тематичні уроки присвячені історичній ролі громадсько-політичної та наукової діяльності Михайла Грушевського в українському державотворенні й науці.

Учні переглянули фільм «Михайло Грушевський – історик і будівничий нації». По закінченню перегляду кожен бажаючий зробив свої висновки стосовно постаті Грушевського в історії державотворення України.

В бібліотеці ліцею діяла книжкова виставка «Фундатор відродження Української держави», а також були проведені художні конкурси та наукові читання, присвячені популяризації наукової, державної та історико-культурної спадщини Михайла Грушевського

В результаті конкурсу перше місце отримав учень 32 групи Крюков Богдан, який змістовно зробив повний аналіз діяльності М.Грушевського, висвітлив його здобутки і прорахунки як політичного діяча, історика та соціолога; та виконав портрет великого українського революційного лідера.

Всі ці насичені заходи досягли своєї мети. Цей день став не просто святковим на честь народження великого Українця, а і виховним для майбутнього патріотичного покоління. Адже, Михайло Грушевський – це вчений світового рівня, творча спадщина якого вражає своїм тематичним діапазоном, енциклопедичністю, універсальністю.

ДОДАТОК

Робота учня 32 групи Крюкова Богдана

«Михайло Сергійович Грушевський – видатний український історичний та політичний діяч, також визначний вчений, соціолог, державний і громадський діяч, голова Української Центральної Ради. Його творчість, як історичного діяча, плідно вплинула на сучасну історіографію України. Він є світилом української нації, завдяки його працям ми маємо можливість досконало вивчати історію нашої батьківщини, звідки з’явився наш народ і де його коріння.

Саме в своїй праці “Історія України-Руси” він описав не тільки походження нашого українського народу, але й походження російського та білоруського народів, звичайно хоч він вивів теорію спільної батьківщини, але при цьому наголошував, що українці це окрема нація, котра боролась за свою державність і незалежність окремо від так званих великоросів – Так, ми стара Київська Русь, але ми разом з тим український народ, осібний народ, зі своєю мовою, історією, письменством і культурою. Ви – великороси теж признаєтесь до нашої Київської Русі від котрої пішла ваша освіта й культура і ми того історичного зв’язку не заперечуємо, але ми зовсім осібно від вас пережили нашу українську добу, яка наклала свою останню печать на наше життя, відродження 16віку – козаччина, великі народні повстання 17віку, розвій українського народовладдя та козацького демократизму. Ми пройшли свою путь великою боротьбою за волю і рівність, котрої не знали інші народи руські. Тоді ми остаточно сформувалися в український народ, а теперішні події закінчують його перетворення в українську націю.

М. Грушевський писав історію всупереч всім імперським амбіціям царської Росії, та Австро-Угорщини, за що став їх непримиренним ворогом та символом української боротьби за незалежність.

Народився Михайло Грушевський 29 вересня 1866 року в місті Холмі (нині Польща). В той час батько його був учителем греко-уніатської гімназії, і проживав у будинку духовної семінарії. У 1870 році родина Грушевських переїхала на Північний Кавказ, куди батько Михайла одержав призначення на посаду інспектора, а потім — і директора народних шкіл. Тут, на чужині, наш великий історик прожив свої дитячі роки. Здобувши домашню початкову освіту, у 1880 році Михайло був зарахований до третього класу Тифліської гімназії.

Навчався він легко, встигав з усіх предметів, але найбільше приваблювали його українська історія і література. Закінчивши Тіфліську гімназію в 1885 р., він вступив на історико-філологічний факультет Київського університету Святого Володимира, де навчався у професора Володимира Антоновича. Під його керівництвом були підготовлені роботи про південноруські замки першої половини XVI ст. та «Історія Київської землі від смерті Ярослава до кінця XIV століття», яка була удостоєна золотої медалі. Після захисту М. Грушевським у 1894 р. магістерської дисертації В. Антонович порекомендував його на посаду професора нещодавно створеної кафедри історії у Львівському університеті.

Михайло Грушевський, як вчений і теоретик-аналітик, намагався зрозуміти проблему українського державотворення – за умов браку національної свідомості, нерозвиненої соціальної структурованості суспільства всі свої надії М. Грушевський покладав на “народну Україну”, на “громадянську солідарність” як рису, притаманну українському народові. Грушевський був прихильником “середньої політичної платформи”, яка б об’єднала людність України без різниці верств і народностей, захисником принципів соціальної єдності та гармонії на демократичних засадах, прагнув довести можливість побудови “держави-громади” на ґрунті солідаризування соціальної спільноти. Ці положення мали лягти в основу нового громадянського суспільства України.

Ми бачимо, що М. Грушевський також був ідеологом нового політичного устрою, нової української ідеї, всі ці думки які складалися в певну ідеологію базувалися саме на українському менталітеті та свідомості, адже Грушевський був також соціологом і намагався зрозуміти, чого бажає кожний українець і тому підбирав програмові засади саме для українців, він ретельно розглядав кожне питання з цього приводу. На мою думку, це була велика самовідданість і любов до свого народу. На жаль, теоретика і розробка різних схем суспільного життя українців, не підготувала Грушевського до практичного підходу в політиці та державотворенні, як політик він потерпів невдачу, на справі він займався більше культурницькою та мовною діяльністю. Хоч він і розробив на його думку ідею про Росію, як федерацію та входження України, як автономної республіки зі своїми правами, зі своєю мовою та культурою, але напевно прорахунок був в тому, що він не очікував більшовицького перевороту в Росії, та не звернув уваги на те, що російський народ та влада завжди мали імперські амбіції й бажання контролювати інші заселені території.

Якщо розглядати його політичну діяльність з цього боку, то тоді кажучи про 1 Універсал проголошений ЦР на чолі з Грушевським не можна вважати, що це було свого роду боягузтво з приводу незалежності України, він гадав, що Росія піде на компроміс, але Тимчасовий уряд не розділяв його поглядів, це також видно в тому що вони відразу стали незадоволені засадами 1 Універсалу й тоді Грушевський пішов на поступки, що до 4 Універсалу, то він з ЦР були вимушені його проголосити, так як вже більшовицька Москва почала наступ на терени України, таким чином він хотів показати всьому світові, що Україна стала незалежною, але знову ж таки це була формальність.

Грушевський не займався першочерговими клопотами нової молодої держави, такими як створення боєздатної армії для захисту кордонів, та розвитком економіки – це на той час були необхідні та невід’ємні складові держави.

Взагалі М. Грушевський – досить таки неоднозначна особа в українській історії; і в нього також, як і в будь кого, є свої недоліки та переваги, справа в тому, що він був перш за все вченим і більше цікавився наукою, ніж політикою і на цьому саме треба акцентувати увагу перш ніж вказувати на його якісь прорахунки, тим паче, що його обрали головою Центральної Ради без його присутності. Після того як більшовики захопили Київ, а через декілька місяців війська Кайзерівської Німеччини допомогли звільнити Київ від московських окупантів та відновити владу ЦР, навіть після того відновлений уряд себе на жаль не виправдав. якщо не мали своєї армії для захисту, то можна було забезпечити всім необхідним союзну армію, але в країні на той час вже був безлад, хаос, анархія і невдоволення людей. Грушевський зневірився в своїх силах… Та кінцевою добиваючою подією став переворот генерала П. Скоропадського. Звичайно також не було світової підтримки, країни Антанти не визнавали Україну, як державу. Можна звичайно вважати прорахунком Грушевського, що він не створив надійний захист України, але я можу заявити, що він в чомусь випереджав свій час, він хотів все вирішити демократичним та цивілізованим методом, тоді як Європа, в той час, ще вирішувала питання скоріше “варварськими методами”, ніж цивілізованими, я маю на увазі 1 Світову війну і в цей жахливий період Грушевський до останнього сподівався на світову підтримку та мирний спосіб вирішення питань щодо України, але світ тоді був жорстоким.

Українці за свою державу заплатили високу ціну. Після всіх революційних подій та коли в Україні вже остаточно закріпилася радянська влада, Грушевський повертається з-за кордону на рідну йому до болі Батьківщину, аби доробити свої історичні праці, хоч радянська влада його запросила та пообіцяла певні привілеї все одно він розумів що їде до свого ідеологічного ворога прямо в руки, але напевно настільки в нього було патріотичне почуття до свого народу, котре ще плекалось з самого дитинства, що він вже не боявся нічого. На протязі 10 років Грушевський спокійно писав свої праці, але незабаром всі його роботи радянські спецслужби конфіскували, його ж заарештували. 1934р. він важко захворів та потрапляє до лікарні де йому провели 3 операції, але вони його не врятували. Помер М. Грушевський 25листопада 1934р. та похований в Києві на Байковому кладовищі.

Моя думка така: М. Грушевський дуже велична людина в українській історії, він був істориком і він творив історію української нації, всі його переваги та недоліки ми українці повинні враховувати і піднявши гордо наший жовто-блакитний прапор повинні далі будувати нашу з вами українську Державу!»

Останні новини

Тиждень права

14.12.2018
Як світло денне, нам потрібне право, бо без законів не живе держава! З 10по 14 грудня 2018року у рамках Всеукраїнського тижня права в КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей» проведено ряд заходівспрямованих на підвищення рівня правової освіти учнів, формування у нихправової свідомості та культури.          10 грудня проведено правознавчий квест «Права знаєш-себе захищаєш». Викладач історії та правознавства Журавкова О.О. ознайомила підлітків І-ІІІ курсу з основними положеннями Конвенції про права дитини, в процесі спортивно-інтелектуальної гри, учні набули знання про необхідні умови для життя і розвиток дитини. Учасники квесту отримали задоволення. Викладач Мамчур В.В. провела відкритий урок з учнями І курсу з громадянської освіти на тему: «Права дитини: закон і реальність», приурочений до Дня прав людини. Вікторія Віталіївна вдало застосувала мультимедійну презентацію, роздатковий матеріал, мотиваційну бесіду. Під час вирішення правових ситуацій учні проявили критичне мислення, переконалися у важливості моделювання власної поведінки відповідно норм права. 11 грудня відбувся правознавчий брейн-ринг «Кращі знавці правознавства». Брали участь учні І-ІІІ курсів. Змагання між командами проходило в організованій та плідній співпраці. Учні розширили свої знання про основні положення Декларації та Конвенції про захист прав дитини, поглибили знання про права людини, вчилися відрізняти права від обов’язків та закріплювали їх у пам’яті за допомогою гри. 12 грудня лекція «Попередження правопорушень серед неповнолітніх» за участю правоохоронних органів. Старший інспектор Ювенальної Превенції Васильківського відділу поліції, майор поліції Загородня Н. Є. розповіла учням про ресурси людського організму, позитивні та негативні звички людини. Ліцеїсти називали причини і наслідки шкідливих звичок, які руйнують людський організм. Колективно вирішували проблемні ситуації, які трапляються серед підлітків. Наталія Євгенівна наголосила, що за вживання алкоголю, куріння цигарок неповнолітніми наступає адміністративна відповідальність. Зазвичай, шкідливі звички приводять до злочинів, навела статистичні дані про залежність підлітків від алкоголю, тютюнопаління та наркоманії в Україні. Підлітки поглибили знання з прав людини і отримали відповіді на проблемно-пошукові запитання. 13 грудня учні І курсу спеціальності «Перукар. Манікюрник» взяли участь у відкритому бінарному уроці: «Історія зачіски на основі косички». Викладач Журавкова Олена Олексіївна вдало поєднала різні форми і методи роботи. Були використані міжпредметні зв’язки історії України, перукарської справи, української літератури, основ моделювання, художньої культури. Ліцеїсти працювали із завданнями кросворду «Навпаки», переглянули відео, відповідали на проблемні питання, декламували вірші, продовжували приказки про зачіски. Учень Сергій Халаїм провів майстер-клас зі створення зачіски «Ніжність». Викладач в цікавому сплетінні різноманітних методів та прийомів уроку зацікавив учнів, майстер-клас практично закріпив навики. 14 грудня в бібліотеці в КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей для учнів І-ІІІ була організована виставка на правову тематику «Знай свої права». Тиждень був цікавимта насиченим заходами.

Бінарний урок-дослідження “Історія зачіски погляд крізь століття”

14.12.2018
13 грудня  2018 року в КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей» у групі 14 за професією «Перукар. Манікюрник» відбувся відкритий бінарний урок з елементами інтерактивних технологій критичного мислення. Тема уроку: «Історія зачіски на основі косички». Викладач Журавкова Олена Олексіївна вдало поєднала різні форми і методи роботи. Були використані міжпредметні зв’язки історії України, перукарської справи, української літератури, основ моделювання, художньої культури. Ліцеїсти працювали із завданнями кросворду «Навпаки», переглянули відео, відповідали на проблемні питання, декламували вірші, продовжували приказки про зачіски. Учень Сергій Халаїм провів майстер-клас зі створення зачіски «Ніжність» з елементами декору, проаналізував свою роботу по «Дизайн-схемі». Учасники розширили і поглибили свої знання з історії зачіски, перукарської справи, технології використання зачісок. Навчились аналізувати, знаходити можливі варіанти рішення поставлених проблемних запитань. Урок спонукавучнів до подальшого поглиблення знань з перукарської справи.